Шизофренія збільшує шанси на передчасну смерть

Українська
01.11.2015

У професійних колах психіатрів вже давно відомо, що люди з психічною патологією схильні до високого ризику розвитку різної соматичної патології. В першу чергу це стосується людей, у яких виявляються симптоми шизофренії. У багатьох дослідженнях, що проводилися в різних країнах ці тенденції, підтверджувалися статистичними даними. Наприклад, при шизофренічних розладах психіки загальна смертність, в порівнянні з цим показником в популяції, більша в 1,5-3 рази. Вивчення причин такої диспропорції необхідно в першу чергу для визначення факторів ризику, що негативно впливають на захворюваність серед пацієнтів з шизофренією і усунення або зменшення їх впливу.

У США було проведено ретроспективне великомасштабне дослідження, в якому проводився аналіз способу життя пацієнтів з встановленим діагнозом шизофренія. Згідно з отриманими даними смертність серед пацієнтів була в 3-3,5 рази вище, в порівнянні з їх однолітками зі здоровою психікою. Також було виявлено, що серед причин переважають захворювання легенів і серця, а також патологія, безпосередньо пов'язана з тютюнопалінням.

Результати дослідження демонструють взаємозв'язок між спадковими факторами розвитку шизофренії та способом життя, який призводить до передчасної смерті. Протягом декількох років були проаналізовані статистичні дані по показнику смертності у 7 тис. душевнохворих американців. Всього в аналізі було вивчено понад 1 млн. історій хвороби людей з діагнозом шизофренія. Згідно з отриманими в ході дослідження даними щорічно частка померлих від різних причин шизофреніків становить 400 на 100 тис пацієнтів. З них близько в 30% випадків смерті причиною ставали патології, пов'язані з порушеннями роботи серця і судин. Ще 18% припадає на онкологічні захворювання органів дихання: рак легенів, хронічні обструктивні захворювання легень і бронхів, і патології, які часто виявляють у завзятих курців.

Таким чином, куріння — це один з основних факторів, які негативно впливають на здоров'я людей з діагнозом шизофренія і його тривалий вплив часто призводить до незворотних наслідків, що летальний результат.

Серед інших причин смерті, які піддаються корекції, і могли бути своєчасно попереджені, вчені також виділяють суїциди, які були причиною смерті у 25% випадків.

Отже, представлені дані ще раз підтвердили необхідність проведення профілактичних заходів та роз'яснювальної роботи серед людей, які страждають на шизофренію і їх родичів. У зв'язку з цим важливими є підтримка з боку соціальних і психологічних служб, а також активна позиція у вирішенні цієї проблеми безпосередньо психіатрів, які в більшості випадків є авторитетами для своїх пацієнтів і можуть якісно змінити ситуацію в кращий бік.

Доктор Марк Зевін
фахівець з психотерапії клініки "IsraClinic"
«Шизофренія — це захворювання, яке супроводжує людину протягом усього її життя. Але сучасне лікування в першу чергу передбачає поліпшення якості життя людей з цим розладом.»

Телефон клініки в Ізраїлі: +972 (77) 556-57-90

Безкоштовний телефон для жителів Росії: 8-800-333-64-68

Безкоштовний телефон для жителів Казахстану: +7 (727) 350-60-07

Безкоштовний телефон для жителів Грузії: +995 (32) 242-30-92

Безкоштовний телефон для мешканців України: 0-800-211-997

Електронна пошта: info@israclinic.com

Час роботи клініки: неділя - четвер з 10.00 до 20.00, п'ятниця, субота - вихідні.